Podczas analiz mumii barana z drugiej połowy I tysiąclecia p.n.e. najnowocześniejszy tomograf komputerowy osiągnął granice swoich możliwości. Do badań żywych pacjentów nie używa się tak wysokich dawek promieniowania i nie wykonuje aż tak dokładnych pomiarów, jakie zastosowaliśmy do naszych analiz, gdyż takie dawki zaszkodziłyby pacjentowi. W przypadku zabytków nie ma takiego ryzyka. Uzyskane przekroje mumii są tak dokładne, że widać każdą warstwę bandaży. Wykonano też więcej zdjęć niż zazwyczaj, co sprawiło, że sprzęt zbaraniał, tj. przetwarzanie danych zajęło kilka godzin, ponieważ normalnie komputery używane do ich opracowywania nie są aż tak obciążane.

Badana przez nas mumia pochodzi z Elefantyny, wyspy na południu Egiptu. Lokalnym bogiem był tam baraniogłowy Chnum – jedno z bóstw uznawanych za twórcę ludzkości. Miał on lepić ludzi i zwierzęta na kole garncarskim. Symbolizującym go zwierzęciem był baran. Dusza boga mogła się wcielać w to zwierzę. Można je było rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu. Takie zwierzę traktowano jak żywy posąg Chnuma i oddawano mu cześć należną samemu bogu. Po naturalnej śmierci święty baran był mumifikowany i uznawany za relikwię.

Analizy takich mumii pozwalają nam lepiej poznać religię egipską, ponieważ między ich bandaże wkładano amulety, które dostarczają informacji na temat starożytnych wierzeń.